http://iranneeds.com
يكشنبه 8 شهريور 1394
چند نکته مهم درباره خرید لباس کودک
چند نکته مهم درباره خرید لباس کودک

خريد لباس براي نوزادان همانقدر که لذت‌بخش است به توجه و دانستن خيلي از نکات احتياج دارد. ما ليستي از بايدها و نبايدها را در اختيارتان مي‌گذاريم


يکي از شيرين‌ترين کارهايي که پدر و مادرها قبل از به دنيا آمدن نوزادشان انجام مي‌دهند خريد کردن براي اوست. چهره اين پدرومادرها زماني که لباس‌هاي کوچولو را در دست مي‌گيرندو به هم نشان مي‌دهند، واقعا ديدني است. مدل‌هاي متنوع، رنگ‌هاي شاد و از همه مهم‌تر کوچک بودن اين لباس‌ها نه فقط پدر و مادرها بلکه هرکسي از هر سني را سر ذوق مي‌آورد.

اگر در انتظار فرزندي هستيد يا در آينده نزديک قصد بچه‌دار‌شدن داريد، حتما دل‌تان مي‌خواهد اطلاعاتي راجع به خريد لباس نوزادي داشته باشيد تا وقت خريدکردن به کارتان بيايد. در اين صفحات نکات جالب و مفيدي را راجع به اين لباس‌ها خواهيد خواند.چه چيزهايي بخريم؟قبل از به دنيا آمدنش به فکرش باشيد. ممکن است يک وقت اشتياقش براي به دنيا آمدن خيلي زياد باشد و زودتر از موعد به دنيا بيايد! نگذاريد او غافلگيرتان کند. شما او را غافلگير کنيد، با تمام لباس‌هايي که مورد نيازش است به استقبالش برويد. اين ليست را بنويسيد و به همراه داشته باشيد تا در موقع خريد کمک‌تان کند.لباس‌هايي که راحتنديکي از کارهايي که بعد از به دنيا آمدن نوزادتان بايد تا مدت‌ها انجام بدهيد، عوض کردن اوست! عوض‌کردن پوشک و ساير لباس‌هاي نوزادان نيازمند اين است که لباسي مناسب را براي او انتخاب کرده باشيد. لباس‌هايي که از روي پوشک باز و بسته مي‌شوند انتخاب‌هاي بسيار هوشمندانه‌اي براي کوچولوهاي دوست‌داشتني هستند.توجه به فصل تولدموقع خريد لباس نوزاد، به اين نکته توجه داشته باشيد که او در چه فصلي به دنيا خواهد آمد، نه اين‌که اکنون در چه فصلي هستيد. اگر فرزندتان در زمستان به دنيا بيايد اما شما يک لباس نازک را برايش خريده باشيد به اين اميد که تابستان بعدش آن را مي‌پوشد پول‌تان را دور ريخته‌ايد. چون نوزادان با سرعت شگفت‌انگيزي رشد مي‌کنند.

سعي کنيد روي لباس‌هايي سرمايه‌گذاري کنيد که اصطلاحا از نظر فصلي خنثي هستند، در عوض زماني که به دنيا آمد سراغ لباس‌هايي برويد که براي پوشش بيرونش مناسب هستند.بايد ايمن باشدچه لباسي مناسب يک نوزاد است؟ پرسيدن اين سوال معمولا درست از زماني شروع مي‌شود که جواب تست بارداري مثبت از آب در مي‌آيد. از همان موقع بايد بدانيد چه مجموعه‌اي از لباس‌ها بايد در کمد نوزادتان باشد.

لباس يک نوزاد بايد 2 ويژگي اساسي را داشته باشد: 1- راحت باشد. 2- ايمن باشد.مثلا وقتي قرار است لباس و کالاهاي مربوط به نوزادتان، به‌خصوص لباس و کالاي خوابش را انتخاب کنيد، توجه داشته باشيد که جنس پارچه‌هاي به کار رفته در آن‌ها ضد‌شعله باشد. اين کار ايمني بيشتر او را فراهم مي‌کند.نحوه پوشاندن لباس به نوزادانيادتان باشد که براي بيشتر کودکان و نوزادان 2‌چيز زياد خوشايند نيست: اول حمام کردن و دوم لباس پوشيدن. مادرها 2 دسته هستند يا آن‌هايي که از اول شانس همراهي يک پرستار يا يکي از اعضاي خانواده را به‌عنوان کمک دست دارند و دسته دوم آن‌هايي که دست تنها هستند.

براي هر دسته لباس‌هايي را توصيه مي‌کنيم که جلو باز هستند. موقع پوشاندن اين دسته از لباس‌ها به نوزادتان راحت‌تر خواهيد بود. لباس‌هايي که قسمت پاييني‌شان هم به‌صورت چسبي بسته مي‌شود حسابي کمک حال‌تان خواهند بود.

اما در مورد بقيه لباس‌ها مثل زيرپوش و بلوزهاي نخي سعي کنيد دست تنها نباشيد. اگر هم تنها هستيد هيچ ايرادي ندارد، فقط سعي کنيد با صبر، حوصله، دقت و ملاحظه خيلي زياد عمليات تعويض لباس را انجام بدهيد.

به هيچ‌وجه از لباس‌هايي با يقه‌هاي تنگ استفاده نکنيد چون بچه‌ها را اذيت مي‌کنند. در عين حال موقع پوشاندن‌شان با قيافه ناراحت نوزاد روبه‌رو خواهيد شد.نکته آخر اين‌که درست است که بدن نوزادان به‌نظر انعطاف‌پذير مي‌رسد اما به اين معني نيست که موقع تعويض لباس مي‌توانيد آن‌ها را در هر وضعيتي که مي‌خواهيد قرار دهيد. لباس‌هايي را انتخاب کنيد که پوشاندن و در آوردن‌شان ساده است. اين‌طوري هم شما لذت بيشتري مي‌بريد هم فرزندتان!تنگ نباشدنکته ديگر توجه به اندازه يقه، آستين‌ها و دم‌پاي شلوار انتخابي شماست. يادتان باشد که لباس‌هاي تنگ جز اذيت‌کردن فرزند کوچولوي‌تان چيز ديگري برايش نخواهد داشت. سعي کنيد يقه و سر آستين‌ها را طوري انتخاب کنيد که آزاد و راحت باشند.

اين‌طوري موقع پوشاندن لباس به او با ديدن قيافه ناراحت و حتي گريانش مواجه نمي‌شويد. يک راه ديگر هم داريد؛ از لباس‌هايي استفاده کنيد که قسمت يقه‌شان به‌صورت چسبي باز و بسته مي‌شود.هشدار: قانون اصلي اين است که لباس نوزاد نبايد دکمه يا وسايل تزئيني داشته باشد چون ممکن است نوزاد آن‌ها را بکند و خداي نکرده ببلعد! از طرف ديگر فرو رفتن اين دکمه‌ها در بدن نوزاد مي‌تواند پوست حساس و بدن نحيف او را آزرده کند.اميدواريم اصراري نداشته باشيد که نوزادتان فقط به دليل زيباتر شدن از اين لباس‌ها استفاده کنددر غير اين صورت، بايد نهايت دقت را به کار ببريد و تمام حواس‌تان را به او متوجه کنيد. در نهايت مراقب باشيد که اين وسايل تزئيني موقع خم‌شدن توي بدنش فرو نروند.از کجا بفهميم سردش است؟خيلي از مادرها موقع پوشاندن لباس به نوزادشان گيج مي‌شوند چون نمي‌دانند که اکنون بايد لباس گرم به بچه بپوشانند يا لباس خنک. خنک يا گرم بودن لباس نوزاد از لباس مادر يا فردي که مراقب اوست پيروي مي‌کند. يعني اگر شما سردتان است و به لباس بيشتري احتياج داريد نوزادتان هم سردش است و به لباس‌هاي بيشتري نياز دارد، به‌همين سادگي!زيرپوشبراي کوچولوي‌تان هيچ‌چيزي به اندازه داشتن‌لباس‌هاي نخي مهم نيست. به‌خصوص زير پوش‌هاي کوچولو که در فصل سرد مي‌تواند زير ساير لباس‌هايش پوشيده شود و در فصل‌هاي گرم به تنهايي به کار رود. در بدو تولد شما به 4 الي 7 دست زيرپوش نياز داريد تا خيال‌تان از بابت پوشاک نوزادتان راحت باشد.نکته: زيرپوش‌ها و بلوزهايي که جلوي‌شان باز مي‌شود از يک جهت ديگر هم مناسب هستند. موقع تميزکردن ناف و عوض‌کردن نوزادتان هيچ‌چيزي بهتر از اين لباس‌ها کارتان را آسان نمي‌کند.لباس‌هاي سرهماين لباس‌ها علاوه بر اين‌که موقع تعويض پوشک راحتي نوزادتان را فراهم مي‌کند يک خوبي ديگر هم دارد. متاسفانه بعضي از نوزادان دچار خفگي با پتو يا رو اندازشان مي‌شوند، چون پتو که قرار است نقش گرمادهي به نوزاد را بازي کند روي سرشان مي‌افتد و مسير تنفس‌شان را مي‌بندد.

در عوض لباس‌هاي سرهمي تا دل‌تان بخواهد بچه‌ها را گرم ‌‌کرده و از نفوذ سرما حفظ‌شان مي‌کنند بدون اين‌که نياز باشد پتوهاي خطرناک را روي سرشان بيندازيد.

از طرف ديگر مثل يک جوراب شلواري پايين‌شان بسته است و بدن فرزند دلبندتان را گرم نگه مي‌دارد. يادتان باشد که نبايد يک لحظه هم از کوچولوي‌تان غافل بمانيد. از انداختن روانداز، پارچه و پتو روي او، هر چند سبک و کوچک خودداري کنيد.کلاهفرقي نمي‌کند فرزندتان زمستان به دنيا بيايد يا تابستان. در هر دوي اين فصل‌ها او به کلاه نياز دارد. جالب است بدانيد که بيشتر حرارت بدن نوزادان از طريق سرشان از دست مي‌رود. براي همين در فصول سرد سال سراغ کلاه‌هايي ضخيم برويد.

در فصل‌هاي گرم سال هم حتما برايش کلاه تهيه کنيد چون موهاي سرش آنقدر نازک و کم است که آفتاب ممکن است پوست سرش را بسوزاند. برايش کلاهي لبه‌دار بخريد تا پوستش را از نور آفتاب در امان نگه داريد. هر دوي کلاه‌ها بايد روي گوش‌هايش را هم بپوشاند.گذشته از همه اين موارد نوزادان قبل از تولد محيطي گرم را در رحم مادر تجربه کرده‌اند اما بعد از تولد دماي محيط‌شان کاملا متفاوت مي‌شود. جالب است بدانيد که آن‌ها توانايي تطبيق‌دادن دماي بدن شان با دماي محيط را در حدود 6ماهگي به دست مي‌آورند. استفاده از کلاه در بدو تولد باعث مي‌شود آن‌ها همان احساس امنيتي را تجربه کنند که در رحم مادر تجربه کرده بودند.قبل از تولد نوزادتان راجع به چگونگي و مدت زماني که نوزادان بايد از کلاه استفاده کنند از پزشک‌تان سوال کنيد.پيش بندبچه‌ها به تف کردن، برگرداندن غذا و درکل کثيف‌کاري روي لباس‌هاي‌شان علاقه ويژه‌اي دارند. انگار به لباس‌شان به چشم يک بوم نقاشي نگاه مي‌کنند و به غذاهايي که روي آن مي‌ريزند و حتي آب دهان‌شان به چشم قلمو!

براي اين‌که خودتان را از دردسرهاي پاک کردن آثار هنري‌شان روي لباس‌ها راحت کنيد از پيش بند استفاده کنيد. يادتان باشد پيش بند نوزادتان بايد چسبي باشد. پيش‌بندهاي گره‌اي خطرناک هستند. هيچ وقت هم پيش بندها را سفت نبنديد.حوله کلاه‌دارحوله‌هاي نرم کلاه‌دار را براي نوزادتان انتخاب کنيد که مثل پوستش با لطافت باشد. اين حوله‌ها سر فرزند عزيزتان را گرم نگه مي‌دارند و مانع اين مي‌شوند که بعد از استحمام سرما بخورد. فقط مراقب باشيد کلاه راه نفس کشيدنش را نبندد.دستکش نخييکي از بامزه‌ترين صحنه‌هايي که پدر و مادرها مي‌بينند، چنگ انداختن نوزادان به هر چيزي است که دم دست‌شان قرار دارد! حالا مي‌خواهد صورت مادرشان باشد يا خودشان فرقي نمي‌کند! اما در اين صحنه رويايي خطرهايي هم هست. بچه‌ها مي‌توانند خيلي راحت پوست خودشان يا کساني که در اطراف‌شان هستند را بخراشند.

براي جلوگيري از اين کار از دستکش‌هاي کتاني که در بازار هستند، استفاده کنيد. اين دستکش را روي دست‌هاي کوچولوي بچه‌ها بکشيد و مراقب باشيد که آن‌ها را در دهان نکنند. قسمت بالاي اين دستکش‌ها بايد دور مچ را بگيرد تا از دست بچه‌ها در نيايد. بعد از يک مدت مي‌توانيد ناخن‌گير مخصوص نوزادان را تهيه کنيد و درصورت لزوم ناخن‌هاي کوچولويش را کوتاه کنيد.جورابسراغ خريد جوراب اگر مي‌رويد دست پر برگرديد! يعني حد‌اقل 10‌جفت جوراب برايش تهيه کنيد. مي‌پرسيد چرا 10 جفت؟ جوابش ساده است. بچه‌ها علاقه بسيار زيادي به لگد زدن و به‌دنبالش گم کردن حداقل يک لنگه از جوراب‌شان را دارند. آمارهاي بعضي از مادران گم شدن هفته‌اي يک لنگه جوراب را طبيعي اعلام کرده است!

براي جلوگيري از اين اتفاق مي‌توانيد از کفش‌هاي پارچه‌اي مخصوص نوزادي که روي قوزک پا با چسب بسته مي‌شوند کمک بگيريد. اين‌طوري هر چقدر هم ورجه و ورجه بکنند مشکلي پيش نمي‌آيد! يادتان باشد کش دور جوراب هم بايد به اندازه کافي نرم باشد و فشاري روي پاي کوچولوي شما ايجاد نکند.نکته: کفش‌هاي نوزادان هم نبايد وسايل تزئيني يا دکمه داشته باشد، چون ممکن است توسط نوزادان بلعيده شوند.لباس‌هاي زمستانهاز آن جايي که در فصل سرما هستيم بايد هواي نوزادان زمستاني را داشته باشيد. همان طور که گفتيم نوزادان قادر نيستند دماي بدن‌شان را با محيط منطبق کنند، پس احتمال اين‌که سردشان بشود زياد است. بنابراين تهيه موارد زير براي گرم نگه‌داشتن‌شان ضروري است:پالتو/ لباس پشمي: اگر سري به مراکز خريد نوزادان و کودکان بزنيد نمونه‌هاي بسيار زيبايي از پالتوها و لباس‌هاي پشمي را پيدا خواهيد کرد.براي نوزادي که در زمستان به دنيا آمده داشتن يه لباس پشمي واجب است، به شرطي که يادتان باشد حتما زير آن لباسي نخي قرار داشته باشد. دليلش هم حساس بودن پوست نوزادان است. پالتوها نسبتا گران هستند.اگر خيلي روي ظاهر فرزندتان حساس هستيد مي‌توانيد يک پالتو برايش تهيه کنيد. در غيراين صورت بهتر است به همان لباس پشمي بسنده کنيد. پالتو به درد بچه‌هايي مي‌خورد که اهل برف بازي کردن هستند. نوزاد شما که نمي‌تواند اين کار را بکند!ژاکت: از آن جايي که لباس‌هاي يقه‌دار بچه‌ها را ناراحت مي‌کند، بهتر است براي گرم نگه‌داشتن‌شان از ژاکت‌هاي دکمه‌دار استفاده کنيد. بهتر است محکم بودن دکمه‌ها را مرتبا چک کنيد يا از مدل‌هايي با دکمه‌هاي قابلمه‌اي (بسيار درشت) استفاده کنيد که بچه‌ها نمي‌توانند آن‌ها را داخل دهان‌شان بگذارند.پوتين پارچه‌اي: درست است که کفش‌هاي نوزادي خيلي با مزه هستند اما روي‌شان سرمايه‌گذاري نکنيد. چون نوزاد شما راه نمي‌رود و به کفش نيازي ندارد. در عوض روي مدل‌هاي پارچه‌اي گرم که پنجه‌ها را از سرما محافظت مي‌کند، حساب کنيد. اين مدل‌ها مثل يک نيم بوت تا مچ پا را هم مي‌پوشاند.موقع خريد توجه کنيد:از آن جايي که بايد روي جنس لباس دختر کوچولو يا آقا پسرتان حساس باشيد به برچسب لباس نگاه کنيد. روي برچسب بايد عبارت صددرصد کتان نوشته شده باشد. براي دوام بيشتر هم مي‌توانيد به درجه حرارت آب و ساير نکات ذکر شده توجه کنيد.از خريدن لباس‌هاي زيپ‌دار خودداري کنيد. اين لباس‌ها مي‌توانند موقع باز و بسته شدن پوست بچه‌ها را اذيت کنند. از طرف ديگر، جنس زيپ‌ها فلزي است و پوست بچه‌ها مي‌تواند مستعد حساسيت نشان‌دادن به فلزات باشد. 

موقع خريد لباس نوزاد لباس را پشت و رو کنيد و دوخت‌هاي داخلش را چک کنيد. ببينيد جايي از اين دوخت‌ها زبر و تيز نباشد. 

از آن جايي که در فصل سرما هستيم لباس‌هاي کاموايي و پشمي انتخاب‌هاي گرم و نرمي هستند. فقط مراقب باشيد که پرز و کرک پس ندهند. پرزها مي‌توانند باعث ناراحتي سيستم تنفسي دلبندتان بشوند. 

براي 2 روز اول پس از زايمان لباس‌هايي به تعداد کافي تهيه کنيد. اين 2 روز جزو شلوغ‌ترين روزهاي زندگي‌تان خواهد بود.

نوزادان خيلي سريع رشد مي‌کنند. پس خريد تعداد زيادي لباس هم سايز کار چندان عاقلانه‌اي نيست. براي هفته‌هاي اول لباس‌هاي هم سايز گزينه‌هاي خوبي‌ هستند اما اگر تعدادشان خيلي زياد باشد بعد از يک ماه بايد دور ريخته شوند چون ديگر اندازه کوچولوي‌تان نخواهند بود. پس پيشاپيش به خريد کلي نرويد.

براي لباس نوزادتان خوب خرج کنيد. درست است که قيمت لباس‌هاي نوزادي در بازار خيلي بالاست اما از آن جايي که شما با لطيف‌ترين و حساس‌ترين موجودات دنيا طرف هستيد به اين هزينه مي‌ارزد. اگر خداي نکرده بر اثر سهل‌انگاري در اين خريدها مشکلي براي بچه‌ها پيش بيايد هزينه‌هاي درماني چند برابر هزينه لباس‌ها خواهد شد. باور کنيد!چطور لباس‌هايش را بشوييد؟پوست بدن نوزادان به طرز حيرت‌آوري لطيف و حساس است. براي همين يکي از مهم‌ترين وظايف شما اين است که از اين پوست حساس نهايت مراقبت را به عمل بياوريد.يادتان باشد قبل از اين‌که براي نخستين بار لباسي را به تن نوزادتان کنيد حتما آن را بشوييد. وجود لباس در کارخانه يا آهار روي آن مي‌تواند باعث حساسيت يا اگزماي پوست نوزاد دلبندتان شود.مواد شوينده‌اي که براي شستن لباس‌هاي ظريف نوزادي مناسب هستند را انتخاب کنيد. اين مواد باعث مي‌شوند الياف لباس نرمي و لطافت خود را حفظ کنند و زبر نشوند. براي همين هم فرزندتان در لباسش احساس راحتي خواهد کرد. هر گونه زبري روي پارچه نوزادان را آزرده مي‌کند. در عين‌حال اين مواد شوينده قادر هستند عمر لباس را طولاني‌تر کنند.شست‌وشوي لباس نوزادي در چند مرحله انجام مي‌شود:مرحله اول: لباس‌هاي رنگي را از لباس‌هاي سفيد او جدا کنيد. مهم نيست که چقدر راجع به جنس خوب لباس رنگي او مطمئن هستيد. باز هم احتمال رنگ دادن وجود دارد.مرحله دوم: ماشين لباس‌شويي را روي درجه‌اي که برچسب لباس توصيه کرده تنظيم کنيد و شوينده مخصوص را اضافه کنيد. مهم‌ترين ويژگي اين شوينده‌ها اين است که صابون ندارند. همين مسئله هم باعث مي‌شود لباس زبر و خشن نشود و به پوست آسيبي نرساند.رنگ‌کردن لباس نوزادان، آهار زدن به آن و استفاده از عطر يا شوينده‌هاي عطري به هيچ وجه توصيه نمي‌شود. همه اين موارد مي‌توانند باعث حساسيت شوند. بگذاريد لباس‌ها يک‌بار کامل در ماشين شسته شوند.مرحله سوم: بعد از تمام شدن شست‌وشو، بگذاريد لباس‌ها يک بار ديگر آب‌کشي شوند تا احتمال کوچک‌ترين مشکلي از بين برود.مرحله چهارم: مي‌توانيد لباس را در خشک‌کن قرار دهيد اما يادتان باشد استفاده از هرگونه نرم‌کننده پارچه ممنوع است.

منبع:سیب سبز


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*