http://iranneeds.com
يكشنبه 3 آبان 1394
تصاویری از مراسم آئینی کهن روز عاشورا در خرم آباد
تصاویری از مراسم  آئینی کهن روز عاشورا در خرم آباد

مردم خرم آباد هر ساله در آئینی کهن در عزاي امام حسين (ع) لباس سياه بر تن مي‌کنند و سر و تن خود را به گل متبرک روز عاشورا آغشته مي‌کنند.


فرارو: هر ساله آیین های "گل مالی" و "چمرانه" همزمان با عاشورای حسینی در خرم آباد برگزار می‌شود و مردم این شهر اوج عزای خود در شهادت امام حسین (ع) را با اجرای این آیین ها به نمایش می گذارند.

"چمر" در زبان لری به معنای عزا و غم اندوه بزرگ از دست دادن عزیزان است و آهنگی که در این راستا توسط طبل ها و سرناها نواخته می شوند به "چمرانه" معروف است.

مالیدن گل به شانه ها در ازدیرباز در مراسم عزای لرستانی ها رسم بوده و هرچه قدر وسعت اندوه از دست رفتن عزیر بیشتر می شد، صاحبان عزا خود رابیشتر به گل آغشته می کردند و البته این رسم امروز نیز بیشتر در روستاها همچنان پابرجا است و در شهرها نیز اجرا می شود.

آئين گل مالي در لرستان داراي چند مرحله است که از روز هفتم محرم که به روز " تراش عباس" موسوم است، شروع مي‌شود. در روز هفتم محرم همه عزاداران حسيني به حمام رفته و پس از اصلاح سر و صورت و نظافت کامل، لباس‌هاي تميز مي‌پوشند.

از اين روز به بعد، افراد براي افروختن آتش در صبح عاشورا به جمع کردن و گردآوري هيزم پرداخته تا اگر در روز عاشورا برف و باران ببارد و هوا سرد شود کساني که در گل مي افتند (مراسم گِل افتادن) از سرما حفظ شوند. به اين منظور عده‌اي از خانه‌ها‌ي همجوار درخواست هيزم مي‌کنند که مردم نيز بسته به نذري که دارند به آنان هيزم مي‌دهند.

در تاسوعا نيز عزاداران خاک مخصوصي بنام گل باغچاله (گل رس) را تهيه کرده و در ميدان‌هايي که با آجر چيني در جلوي تکيه‌هاي شهر درست مي‌شود مي‌ريزند و در روز عاشورا اين خاک را با گلاب مخلوط کرده و در حوضچه هایی می‌ریزند.

در روز عاشورا جوانان هیاتهای عزادار پبیش از طلوع آفتاب با پوشیدن لباس مشکی در کنار حوضچه حاضر می‌شوند و به نوبت در آن می‌غلطند و سر و صورت را با گل می پوشاند.

بسیاری از مردم از جمله سالمندان، زنان و کودکان نیز که امکان غلطیدن کامل آنها در حوضچه گل وجود ندارد، هریک با بر دست داشتن کاسه ای کوچک، در کنار حوضچه حاضر می شوند و از گل باقی مانده برای اهل خانواده به خانه می برند تا به سرو صورت و شانه ها بزنند.

عزاداران که اینک، سر و پیکر خود را به گل آغشته اند و در اصلاح عامیانه گل ماتم به سرگرفته اند، راهی هیات ها و دسته های عزاداری می شوند و تا پس از اقامه نماز ظهر عاشورا این گل عزا را همچون رختی کامل بر تن دارند. عکس‌های علیرضا صادقی نژاد از برگزاری این آئین در خرم‌آباد را در زیر‌می‌بینید.

 
گل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسگل‌مالی روزعاشورا در خرم‌آباد + عکسآدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*