http://iranneeds.com
آرشیوی
افزایش مدت مرخصی زایمان به 9 ماه
افزایش مدت مرخصی زایمان به 9 ماه

اگر مصوبه دیروز مجلس به تصویب شورای نگهبان هم برسد، زنان شاغل لازم نیست نگران دوران بارداری خود و مرخصی‌های مربوط به این دوره باشند. چون مرخصی دوران بارداری و زایمان 9 ماه می‌شود.


علیرضا سزاوار: اگر مصوبه دیروز مجلس به تصویب شورای نگهبان هم برسد، زنان شاغل لازم نیست نگران دوران بارداری خود و مرخصی‌های مربوط به این دوره باشند. چون مرخصی دوران بارداری و زایمان 9 ماه می‌شود.
صبح دیروز نمایندگان در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی پس از بررسی و تصویب کلیات لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده، جزئیات آن را تصویب کردند و افزایش زمان مرخصی به
9 ماه، از جزئیات این لایحه بود. مهناز بهمنی، عضو فراکسیون زنان مجلس با مثبت خواندن طرح افزایش مرخصی زایمان برای مادران، به خورشید گفت: تصویب چنین طرحی، حافظ امنیت روانی مادر و فرزند بوده و نقش مهمی در سلامت نوزاد خواهد داشت. ضمن اینکه مرخصی دوهفته‌ای برای پدران هم حرکتی مثبت در جهت سلامت روان مادر خواهد بود. وی افزود: به دلیل فواید فراوان مرتبط با حضور مادر در کنار نوزاد به‌ویژه در ماه‌های نخستین تولد، برخی اعضای فراکسیون زنان حتی معتقد بودند که مرخصی زنان باید از ۹ ماه هم بیشتر و تا یک‌سال افزایش می‌‌یافت. اما به دلیل اینکه این مسئله برای تأمین اعتبار ممکن بود با مشکلاتی مواجه شود، اعلام پیشنهاد ۹ ماه منطقی‌‌تر به نظر می‌رسید.  عضو فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد: هنگامی که سرپرست خانواده همزمان با آغاز تولد فرزندش حتی به مدت کوتاهی در کنار خانواده باشد، نقشی اثربخش در گرم کردن کانون خانواده خواهد داشت که در ‌‌نهایت همه این موارد در سلامت نوزاد تأثیرگذار خواهد بود.
 حمایت کامل تأمین‌اجتماعی
اجرای این طرح اگرچه بار مالی جدیدی بر دوش سازمان‌های بیمه‌گر می‌گذارد، اما سازمان تأمین‌اجتماعی پیشاپیش حمایت خود را از طرح‌های مربوط به تنظیم خانواده اعلام کرده بود.
به گزارش خورشید، سرپرست سازمان تأمین‌اجتماعی پیش از این اعلام کرده بود که مرخصی زایمان و ساعت شیردهی مادران باردار برای فرزند چهارم و بعد از آن در بازنگری قانون تأمین‌اجتماعی افزایش می‌یابد.
به گفته دکترسعید مرتضوی، ارائه تسهیلات به فرزند چهارم و فرزندان بعدی در دستور کار تأمین‌اجتماعی قرار دارد. ضمن اینکه ارائه تسهیلات به فرزند چهارم به بعد و افزایش مرخصی زایمان و ساعت شیردهی زنان باردار
در راستای سیاست‌های تشویقی افزایش جمعیت است.

 چرا افزایش مرخصی؟
براساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت، تغذیه انحصاری با شیرمادر تا 6 ماهگی از 23 درصد به بیش از 53 درصد افزایش یافته و نسبت به گذشته 30 درصد افزایش پیدا کرده است، بنابراین با وجود این، ادامه روند شیردهی کودک تا دو سالگی در گذشته 90 درصد بود اما هم‌اکنون به 86 درصد کاهش یافته است. به عقیده متخصصان، تغذیه با شیرمادر مهم‌ترین عامل پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیردار است، در این صورت باید از خانواده‌ها حمایت بیشتری شود تا فرهنگ تغذیه با شیرمادر، رعایت شود و بعد از
6 ماهگی غذای اصلی شیر مادر است و در کنار آن باید غذاهای کمکی را در نظر بگیرند. توجه جدی به این موضوع موجب شد تا مسئله افزایش مرخصی زنان پس از زایمان از 6 ماه به 9 ماه در کمیسیون‌های فرعی دولت مورد موافقت قرار گرفت و رئیس‌جمهور بر این مسئله تأکید داشته‌اند.
بر این اساس همه وزارتخانه‌ها و ارگان‌ها درباره افزایش مرخصی‌های پس از زایمان، توافق کرده‌اند و این مسئله پس از تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی به همه سازمان‌ها ابلاغ می‌شود و در اجرای این مصوبه دیگر هیچ‌یک از شرکت‌ها و نهادها نمی‌تواند از اجرای آن سر باز زند. با تصویب نمایندگان مجلس و براساس ماده واحده این لایحه، از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون تمامی محدودیت‌های مقرر در قانون تنظیم جمعیت و خانواده مصوب 1372 و اصلاحات آن و سایر قوانین که براساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد شده است، لغو می‌شود. شايد بتوان گفت همه‌چيز براي زنان شاغل به ‌تصويب چنين طرحي بستگي نداشته باشد آن‌هم وقتي كه امنيت شغلي و اقتصادي آنها در اين دوره به اندازه آرامش خودشان و فرزندانشان مهم است.
تعداد زنان شاغلی که از مرخصی زایمان استفاده می‌کنند در مقابل جمعيت شاغلان كشور چندان رقم بزرگي نیست. اما ذهن كارفرمايان به سود و زياني مي‌‌اندیشد كه ترجيح مي‌دهند يا كارمند زن نداشته باشند يا در صورت مرخصي 9 ماهه به دنبال جايگزين ديگري بروند. این مسئله حمایت بیشتر کارفرمایان را هم طلب می‌کند. همچنین والدین می‌توانند به جای دریافت مزایای تولد فرزند، از برنامه محاسبه زمان بهره بگیرند. این بدان معناست که والدین با توجه به این مصوبه، می‌توانند در مدت زمان طولانی‌تری از مجموعه‌ای از ساعات کاری کاهش یافته و مرخصی همراه با مزایای تولد فرزند استفاده کنند. جمع کل پولی که فرد در صورت استفاده از برنامه محاسبه زمان دریافت خواهد کرد معادل همان مبلغی است که وی در صورت استفاده از مزایای تولد فرزند به شیوه عادی، دریافت می‌کند.


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران
مجید1391/12/11
خیلی عالی است فقط امیدوارم شورای نگهبان نیز زودتر تایید کند و به مرحله اجرا در بیاید
پیچک مهاجری1391/12/14
لطفا این طرح سریع تر اجرایی شود تا شامل حال مادرانی که در حال حاضر در مرخصی بسر می برند هم بشود
مرضیه1391/12/16
امیدوارم شورای نگهبان این طرح را زودتر تائید کند تا شامل حال من نیز بشود چون من آخر اسفند مرخصی زایمانم تمام می شود .
سیدحجت1392/01/20
کی اجرایی میشه دیگه ماکه نفهمیدیم
نسرين1392/03/20
خواهشمند است اعلام نماييد دستور اجرا آن كي مي باشد تا افراد شاغل درمدت بارداري دچار سردرگمي و استرس نباشند .
داود1392/03/23
لطفاً بخشنامه آن را نيز در سايت قراردهيد. باتشكر
زهرا1392/05/06
با سلام نامه تصویب مرخصی زایمان رسید اما میگن تامین اجتماعی سه ماه اخر را تقبل برای پرداخت حقوق و بیمه نکرده لطفا ، خواهش میکنم پگیر ی کنید و نتیجه را خبر دهید
آلا1392/06/02
تأمين اجتماعي هنود تأييد نكرده خواهشمند است پيگيري نماييد اين أنصاف نيست
مادر نگران1392/06/20
با سلام من 4 روز دیگه مرخصی شش ماهه ام تمام میشود امروز با اداره خودمان تماس گرفتم ، گفتند 9 ماهه شده اما از تامین اجتماعی که پرسیدم با بداخلاقی گفتند 6 ماه است اعتبارنداریم .حال چه زمانی این قانون اجرایی می شود؟نامه آن چه زمانی جهت اجرا به تامین اجتماعی اصفهان ابلاغ می شود؟از استانداری هم که پرسیدم گفتند رسمی و پیمانی ها چون از اداره حقوق می گیرند می توانند از 9 ماه استفاده کنند اما قراردادی ها چون از تامین اجتماعی حقوق می گیرند باید به کار خود بازگردند. آخه ما قراردادی ها هم کارمندیم مثل رسمی و پیمانی ها زایمان کرده ایم . کودکی داریم در استانه شروع غذای کمکی . چرا باید تبعیض در اجرای قانون باشد لطفا تا 4 روز دیگر حتما خبری در سایتتان بگذارید و مرا از نتیجه آگاه کنید که آیا شامل حال من قراردادی می شود یا نه؟ و باید چه کنم؟لطفا پیگیری فرمایید
زهرا1392/06/25
مرخصی زایمان 9 ماهه برای اداره کل اموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری اجرا نشده . لطفا بخش نامه را به اداره کل اموزش و پروش برسانید .

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*