http://iranneeds.com
آرشیوی
اخبار 20:30 فیلم دربند را در تلویزیون له می‌کند!
اخبار 20:30 فیلم دربند را در تلویزیون له می‌کند!

در برنامه خبری 20:30 سه شنبه، هفتم آبان ماه گزارشی از فیلم در حال اکران «دربند» ساخته پرویز شهبازی پخش شد که بیشتر شبیه یک نقد بود تا گزارش خبری. اینکه در یک گزارش خبری یک فیلم در حال اکران شبیه...


به گزارش ایران نیدز به نقل از فارس، مدتی است که صدا و سیما در برنامه های خبری خود باکس جدیدی را تعریف کرده تحت عنوان گزارش از یکی از فیم های در حال اکران سینمای ایران. پر واضح است که وقتی این باکس خبری در برنامه خبری پربیننده ای همچون 20:30 قرار داده می شود هدف حمایتی برای سینمای ایران دارد تا در کنار تیزرهای تلویزیونی، این گزارش ها هم کمکی کند بر جذب مخاطب بیشتر برای سینما تا گامی باشد در مسیر رونق اقتصاد نحیف هنر هفتم ایران. اما گاهی این گزارش‌ها چنان تولید و تدوین می‌شود که نتیجه اش عکس آن چیزی می شود که هدف بوده است. نمونه‌اش گزارشی بود که هفته گذشته برای فیلم «دربند» پخش شد.

در برنامه خبری 20:30 سه شنبه، هفتم آبان ماه گزارشی از فیلم در حال اکران «دربند» ساخته پرویز شهبازی پخش شد که بیشتر شبیه یک نقد بود تا گزارش خبری از آن جهت در گزارش خبری از یک فیلم در حال اکران موضوع فیلم، جوایزی که دریافت کرده، میزان موفقیتش در حوزه اکران و جذب مخاطب، عنوان مهم ترین سینماهای نمایش دهنده فیلم و نظرات مردمی و یک کارشناس درباره فیلم ارائه می شود اما در آنچه که در برنامه 20:30 تحت عنوان «گزارش از فیلم در حال اکران دربند» پخش شد خبری از هیچ کدام از موارد فوق نبود و تنها یک جمله از حرف های پرویز شهبازی به عنوان کارگردان فیلم که بیشتر به تصاویر آرشیوی شباهت داشت در میان نظرات نقد گونه گزارشگر فیلم قرار داده شده بود.

نکته دیگر اینکه این گزارش سینمایی توسط گزارشگری که بیشتر او را به عنوان گزارشگر تخصصی حوزه کتاب و ادبیات در تلویزیون می‌شناسیم و اتفاقا در این حوزه عملکرد بسیار خوبی هم داشته و دارد تهیه شده بود، حال آنکه واحد مرکزی خبر، شبکه خبر و باشگاه خبرنگاران جوان به عنوان واحدهای تولید خبر رسانه ملی خبرنگاران تخصصی سینما کم ندارد.

فارغ از همه این نکات اما موضوع اصلی این است که ادبیات به کار گرفته شده در این گزارش به نوعی بود که آن را بیشتر شبیه یک نقد تند و تیز کرده بود تا گزارش خبری. گزارشگر برنامه چنان نظرات شخصی خود را در متن گزارش گنجانده بود که گویا کارشناسی خبره در حوزه سینماست. این موضوع البته با امضاء آخر گزارشگر پای مطالب مطرح شده اش به خوبی عیان می شود. اگرچه بعید نیست که این متن از میان نظرات منتشر شده کارشناسان و منتقدان درباره فیلم «دربند» در رسانه های مکتوب تهیه شده باشد اما وقتی هیچ منبعی برای آن عنوان نمی شود مخاطب آن را به حساب متن گزارش گزارشگر تلویزیون می نویسد.

نکته اصلی تر اما اینجاست که حتی اگر ادبیات نقدگونه گزارش را هم بپذیریم نمی توان از کنار بعضی نظرات تند و تیز علیه یک فیلم در حال اکران به راحتی عبور کرد. اینکه در یک گزارش خبری(نه یک برنامه تخصصی حوزه سینما) یک فیلم در حال اکران شبیه به سریال های تلویزیونی ذکر شده و گفته شود «شوخی های فیلم دربند در بعضی قسمت ها تا آنجایی فیلم را نزول می دهد که آن را بیشتر شبیه به یک سریال دم دستی تلویزیون می کند تا فیلم سینمایی» آیا روال گزارش های خبری است؟ این البته یکی از جملات تند و تیز گزارش مذکور درباره فیلم بود که به عنوان مثال ذکر شد.

هدف از نوشتن این مطلب بحث دفاع از فیلم «دربند» و نادیده گرفتن ضعف‌های آن نیست، بحث درباره این است که هدف از تولید و پخش اینگونه گزارش ها ترغیب مردم برای رفتن به سینما و کمک به اقتصاد سینماست یا منصرف کردن آن ها از این تصمیم؟ وقتی درباره فیلمی که در حال حاضر در صدر جدول فروش فیلم های در حال اکران است اینگونه نظر داده می شود مخاطب حساب کار درباره سایر فیلم ها هم دستش می آید.

بنظر می رسد مسئولان بخش های خبری تلویزیون باید کمی بیشتر درباره مطالب مطرح شده در گزارش های خبری دقت کنند تا گاهی استفاده از رسانه ملی به عنوان محلی برای تسویه حساب شخصی استفاده نشود.


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*