http://iranneeds.com
آرشیوی
نرخ افزایش حقوق در سال 92
نرخ افزایش حقوق در سال 92

مجلس خواستار افزایش صد‌درصدی مزد و کارگران خواستار تغییر فرمول محاسبه دستمزد هستند


 به زودی شورایعالی کار تصمیم نهایی خود درباره افزایش حداقل مزد سال 92 را خواهد گرفت، با این حال مجلس خواستار افزایش صد‌درصدی مزد و کارگران خواستار تغییر فرمول محاسبه دستمزد هستند. در همین راستا خبر آنلاین سخن از کف 460‌هزار‌تومانی برای دستمزد خبر داده است. بنا برگزارش مهر، تعیین حداقل دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار تاکنون به صورت ترکیبی و تعیین دو نرخ متفاوت برای کارگران انجام شده است به نحوی که بخشی از جامعه کارگران از یک نرخ افزایش و گروه‌های دیگری نیز از نرخ دیگری بهره‌مند شده‌اند. به عبارتی در قالب مصوبات ترکیبی دستمزد، برای حداقل‌بگیران دستمزد در سال‌جاری افزایش 18درصدی و برای سایر سطوح شغلی و گروه‌هایی که دارای پایه حقوقی بالاتر از مصوبات سالانه شورایعالی کار هستند نیز‌درصد رشد دیگری به میزان هفت‌درصد به اضافه روزانه 12093 ریال به نسبت آخرین مزد سال 90 در نظر گرفته شده است. 
اجرای فرمول ترکیبی در تعیین مزد
اعمال روش ترکیبی تعیین دستمزد و تفکیک کارگران و مشمولان قانون کار به دو گروه (حداقل‌بگیران و سایر سطوح مزدی) باعث به وجود آمدن برخی اشکالات از جمله نزدیک شدن حقوق و دستمزد نیروهای تازه وارد با افراد دارای سوابق 15 سال به بالا می‌شود که این مساله مورد اعتراض کارگران دارای سابقه خدمتی بالا می‌شود.  کارگران دارای سوابق خدمتی بالا می‌گویند شیوه تعیین حداقل دستمزد ترکیبی در درازمدت باعث از بین رفتن و مخدوش شدن حق و حقوق آنان خواهد شد به نحوی که فردی با حداقل دستمزد بسیار پایین در 20سال گذشته وارد بنگاهی می‌شود و سال‌ها تجربه و خدمت را در کارنامه خود به ثبت می‌رساند که باید این موارد در میزان دریافتی‌های وی نیز به وضوح قابل مشاهده باشد. با این حال کارگری که امروز با حداقل دستمزدی به مراتب متفاوت‌تر از 20سال قبل وارد بنگاهی می‌شود و علاوه بر آن افزایش دستمزدهایی به میزان 2 تا 5/2برابر افراد باسابقه در سال را هم می‌گیرد (مانند آنچه که در سال‌جاری از آن به عنوان افزایش 18درصدی مزد حداقل‌بگیران و هفت‌درصدی مزد سایر سطوح شغلی نام برده شد)، پس از چند سال کار در دریافتی پایان ماه به کارگری که از او حداقل 20سال سابقه کار بیشتری دارد خواهد رسید و به عقیده کارگران دارای سوابق بالای خدمتی، این ظلمی است که در حق آنان صورت می‌گیرد. 
اجحاف در حق کارگران باسابقه
بنا بر این گزارش، علی دهقان‌کیا با بیان اینکه در شرایط فعلی فاصله نرخ تورم و دستمزد نیروی کار بسیار زیاد شده است، گفت: بحث‌های مربوط به تعیین مزد و چانه‌زنی‌ها بین کارگران، کارفرمایان و دولت به‌زودی وارد فاز نهایی خواهد شد. عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، اظهار کرد: با اینکه هر ساله نرخ‌هایی درباره حداقل دستمزد تعیین و اعلام می‌شود اما واقعیت این است که وقتی می‌گویند حداقل دستمزد کارگران به میزان 20‌درصد افزایش یافته است، این میزان به صورت میانگین حداکثر 10درصد است.  دهقان‌کیا ادامه داد: از اشکالات فعلی تعیین حداقل دستمزد، روشی است که توسط شورایعالی کار مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث نارضایتی بیشتر کارگران دارای سوابق بالای خدمتی شده است. این مقام مسوول کارگری کشور، افزود: کارگران پس از بررسی‌های مختلفی که درباره روش ترکیبی تعیین مزد داشته‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که به شورایعالی کار پیشنهاد کنند تا در سال 92 دیگر روش ترکیبی تعیین دستمزد را اعمال نکند و هر نرخی که تعیین می‌شود درباره همه گروه‌های کارگری، قابل اجرا باشد. 
مرغ 6300 تومان
فارس: در حالی که دولت از توزیع مرغ پنج‌هزاروصد‌تومانی و کاهش قیمت خبر داده بود، اما قیمت مرغ در بازار با روند افزایشی به کیلویی شش‌هزار‌و‌300‌تومان رسیده است. گزارش میدانی حاکی است قیمت مرغ طی چند روز اخیر با جهش از چهار‌هزار‌و‌800‌تومان به شش‌هزار‌و‌300‌تومان رسیده است این در حالی است که طی هفته گذشته مسوولان از توزیع مرغ پنج‌هزارتومانی و کاهش قیمت خبر داده بودند. براساس این گزارش هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ در میدان فردوسی تهران شش‌هزار‌و‌300‌تومان و در منطقه جنوب تهران شش‌هزار‌و‌200‌تومان عرضه می‌شود. هفته گذشته قیمت مرغ کیلویی چهار‌هزار‌و‌800 تومان بود. در حال حاضر تولید مازاد مرغ در کشور وجود دارد و براساس تفاهمنامه‌ای که اخیرا بین وزارتخانه‌های صنعت، جهاد کشاورزی و اتحادیه سراسری مرغداران به امضا رسیده قرار است تا آخر سال 20‌هزار‌تن مرغ صادر شود و این صادرات در سال آینده هم ادامه داشته باشد. به گفته رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی خوراک طیور شامل ذرت و سویا نیز به وفور وجود دارد، بدون اینکه بازار سیاه هم در افزایش قیمت نقشی داشته باشد. یوسفی قیمت کیلویی پنج‌هزار‌و‌700‌تا پنج‌هزار‌و‌800‌تومان را با لحاظ سود مناسب برای مرغ خواند و گفت: توزیع مرغ پنج‌هزار‌وصد‌تومانی که دولت قول آن را داده بود از امروز آغاز می‌شود و تاکنون در میادین میوه و تره‌بار تهران این مرغ‌ها وجود نداشت تا باعث کاهش قیمت هم شود. یوسفی دلیل افزایش قیمت مرغ طی چند روز اخیر را بالا بودن قیمت سایر محصولات پروتئینی مانند گوشت و حبوبات عنوان کرد که به گفته وی سبد مصرف کالا به سمت مرغ سنگینی کرده است. رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی تصریح کرد: شرکت پشتیبانی امور دام 120‌هزار‌تن‌مرغ گوشتی ذخیره‌سازی کرده و مشکلی از نظر تامین وجود ندارد. 


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*